Capcom har bekräftat att en ny del i Mega Man-serien ska lanseras. Spelets namn blir Mega Man 10 och kommer liksom sin föregångare att ha samma design.

Genom tidningen Nintendo Power är nästa retrocharmiga del om den blå robotpojken ett faktum. Man kommer precis som i det föregående nedladdningsbara spelet satsa på NES-grafik och pixelsköna miljöer. Nytt den här gången är fler spelbara karaktärer. Man kommer att få möjlighet att styra Mega Mans brorsa, Proto Man, och en än så länge hemlig karaktär. Handlingen kretsar kring ett ondskefullt virus kallat Robotenzia, som gör alla robotar galna, därför är det upp till Mega Man att hitta det vaccin som behövs för att utplåna viruset.

Mega Man 10 är än så länge bara bekräftat till WiiWare men kommer med all sannolikhet även att släppas till Playstation Network och Xbox Live Arcade.

Källa: Capcom Unity Blog, Nintendo Power