Idag vill vi på Nintendowebben gratulera Nintendo Wii som fyller 5 år.

Nintendo Wii Hårdvara
Idag är det exakt 5 år sedan Nintendo Wii hårdvara lanserades i Sverige.

På Nintendos presskonferens under spelmässan Electronic Entertainment Expo 2005 visades konsolen upp men då helt utan några hårdvaruspecifikationer. Konsolen gick initialt under arbetsnamnet "Nintendo Revolution", men den 27 april 2006 utannonserade Nintendo att dess officiella namn därefter är ändrat till "Wii". Den 19 november 2006 lanserades maskinen i NTSC-områden som Nordamerika och Sydamerika, och den 2 december 2006 släpptes den i Japan. Den 7 december 2006 släpptes den i Australien och Italien, och den 8 december 2006 i de övriga PAL-områdena, vilket omfattar stora delar av Europa. I Spanien skedde lanseringen dock den 9 december 2006. Nintendo Wii slog även försäljningsrekord i Europa som den snabbast säljande konsolen vid lansering någonsin med sina cirka 325 000 sålda exemplar under endast de två första dagarna maskinen funnits tillgänglig på marknaden.

Wii kostar 249 USA-dollar i USA och 25 000 yen i Japan. I stora delar av Europa är priset 249 euro, och då ingår även spelet Wii Sports i paketet. En prissänkning av konsolen tillkännagavs den 24 september 2009.

Den 20 november 2009 släppte Nintendo Wii Black Edition. Det är en svart konsol med svarta handkontroller. Versionen inkluderar också Wii Motion Plus.

PEGI:
7

Boxart

Nintendo Wii


The Legend of Zelda: Twilight Princess
Idag är det exakt 5 år sedan The Legend of Zelda: Twilight Princess lanserades i Sverige.

The Legend of Zelda: Twilight Princess är ett konsolspel utvecklat av Nintendo. Spelet är det tolfte i Zelda-serien (trettonde om man inkluderar Four Swords till GBA och artonde om man inkluderar Zelda-spelen till Philips CD-I och Game & Watch-spelet). Spelet släpptes till Wii den 8 december 2006 och till Nintendo GameCube den 15 december 2006. Spelet ansågs vid lanseringstidpunkten vara Nintendos största satsning till GameCube dittills.

Twilight Princess är även släppt till Wii, där spelaren kan använda den nya rörelsekänsliga kontrollen. Noterbart är att det finns två versioner av samma spel, en version av spelet till Nintendo GameCube och en till Wii.

Spelet skulle släppts redan 2005, men lanseringen blev uppskjuten till hösten/vintern 2006 istället. Under slutet av 2004, då spelet gick under namnet Zelda 2005, spreds en bild från E3, där Shigeru Miyamoto presenterade det nya Zeldaspelet under namnet The Legend of Zelda: Gates of the Realm. Spelet blev runt samma tidpunkt även kallat för The Legend of Zelda: Reigns of Sorrow. Båda namnen visade sig senare vara falska och bilden från E3 visade sig vara förfalskad.

PEGI:
12

Boxart

The Legend of Zelda: Twilight Princess

Bilder


Wii Play
Idag är det exakt 5 år sedan Wii Play lanserades i Sverige.

Wii play (2006) är titeln på en samling av nio minispel avsedd att användas tillsammans med Nintendos spelmaskin Wii. Minispelen är helt utformade för att dra nytta av Wii-kontrollens funktioner och det följer en kontroll med vid inköp av spelet. Miin som skapas och sparas på konsolen kan användas i detta spel som avatar eller för att spara resultat.

PEGI:
3

Boxart

Wii Play

Bilder


Wii Sports
Idag är det exakt 5 år sedan Wii Sports lanserades i Sverige.

Wii Sports (2006) är ett sportspel utvecklat av Nintendo. Det var det första spelet till Wii som lanserades och ingår även i paketet vid köp spelkonsolen.

PEGI:
7

Boxart

Wii Sports

Bilder


Övriga spel som släpptes fredag 8 december 2006

Call of Duty 3
Cars
Gottlieb Pinball Classics
GT Pro Series
Happy Feet
Ice Age 2: The Meltdown
Madden NFL 07
Monster 4x4: World Circuit
Need for Speed: Carbon
Open Season
Rampage: Total Destruction
Rayman Raving Rabbids
Red Steel
Super Fruit Fall
Super Monkey Ball: Banana Blitz
Tony Hawk's Downhill Jam