Vi kommer som en del av vårat 20 årsjubileum att varje månad fram till november 2011 att presentera en topp 10-lista, denna månad så listar vi våra 10 bästa spel till Nintendo Wii. Idag börjar vi med platserna nio och tio.
Plats 10
På plats tio på september månads topp 10 lista så hittar vi Animal Crossing: Let´s go to the City.
Animal Crossing: Let´s go to the City
Animal Crossing: City Folk (Animal Crossing: Let´s Go to the City inom PAL-regionen) är ett simulationsspel till Wii. Spelet är det tredje riktiga uppföljaren i Animal Crossing-serien och är en uppföljare till Animal Crossing som släpptes till GameCube. Spelet kallades till en början Animal Crossing Revolution. Spelet har onlinekapacitet via Nintendo Wi-Fi och man kan besöka sina vänners städer. Eftersom konsolen är uppkopplad även när den är avstängd kan man bland annat ta emot brev och liknande trots att man inte spelar.
Bilder
Plats 9
På plats nio på september månads topp 10 lista så hittar vi Super Smash Bros. Brawl.
Super Smash Bros. Brawl
Super Smash Bros. Brawl är det tredje spelet i Nintendos storsäljande Super Smash Bros.-serie, efter det andra, Super Smash Bros. Melee. Spelet är utannonserat till Nintendos konsol Wii och släpptes under 2008; i Nordamerika den 9 mars och i Japan 31 januari. Spelet har släppts (27 juni) i Europa.
Bilder
Vill ni se hela listan så hittar ni den här.









